Hakkımızda

Eti nasıl saklarım?

 Et ve et ürünleri çabuk bozulan gıdalardır. Buzdolabında donmuş etlerin çözülüp tekrar dondurulması birtakım mikroorganizmaların üremesine neden olur. Bu nedenle çözülen etler tekrar dondurulmamalıdır. Kurban etleri veya satın alınan etler bir yemeklik olacak şekilde buzdolabında küçük parçalara bölünerek poşetlerde saklanmalı

Kurbanlık etler nasıl saklanır?

 Et yerine kas yememek için, eti dinlendirin. Kurban etini hemen buzdolabına koyarsanız lastik gibi sert olur. Kas yerine et yemek istemiyorsak kurban etleri parçalar halinde temiz kaplara konulmalı ve önce güneş görmeyen serin bir yerde (14 santigrat derecenin altında) hava alması sağlanarak kesim sıcaklığının oda ısısına düşmesi beklenmeli. Bu Süre 5-6 saati geçmemeli. Daha sonra et buzdolabına kaldırılmalı.

Büyük parça etler bozulmaya sebep olur

 Kurbanlık etler henüz kesim sıcaklığında iken buzdolabına poşet içinde veya hava alamayacak bir şekilde büyük parçalar halinde üst üste konulursa buzdolabının ısısı etin iç kısımlarını soğutmaya yetmez. Bu nedenle etin hava almayan kısımlarında çok kısa zamanda (ikinci günde) bozulma ve kokuşma, hatta yeşillenme başlar.

Yeşillenmiş et yenmemeli

 Yeşillenme görülen kısımlar kesinlikle tüketilmeyip atılmalıdır Kurbanlık etin dayanma Süresi kesim kalitesine ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber normal buzdolabı şartlarında 5 veya 6 gündür. Bu süre kıymada genellikle 3 gündür.

Soğuk kasılması, eti sertleştirir

 Etler henüz kesim sıcaklığında ikenn buzdolabına veya 10 santigrat derecenin altında bir ortamda tutulursa soğuk kasılması denilen durum ortaya çıkar. Düzensiz kasılmalar nedeni ile et tam bir olgunlaşma süresi geçiremediği için sert yapı ve lezzet kaybı oluşur.

Et buzdolabının en soğuk bölümünde saklanmalıdır

 Küçük parçalara ayrılmış olan etler, dilimlenerek hazırlanan etlere göre daha önce tüketilmelidir. Buzdolabında taze olarak saklanması sırasında etin su salmasını önlemek amacıyla; cam, çelik, veya plastik kaplar tercih edilmelidir. Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesine ve et parçasının büyüklüğüne göre değişmekle beraber, normal buzdolabı koşullarında 5 -6 gündür. Bu Süre, kıymada genellikle 3 gündür. Eğer daha uzun süre (3 ay) muhafaza düşünülüyorsa etler derin dondurucuda (eksi 18 santigrat derece) muhafaza edilmelidir

Etler sarılarak saklanmalı

 Dondurularak saklanacak etler, kullanımlık porsiyonlara bölünerek saklanmalıdır. Etler, alüminyum folyo, streç film veya yağlı kağıt ile sarılmalıdır.

Çözdürme işlemi buzdolabında yapılmalıdır

 Çözdürülmüş etler bekletilmeden tüketilmelidir. Hazırlanan Paketler 3 sıradan daha fazla üst üste konmamalıdır.

Pişmiş et ile çiğ et daima birbirine değmeyecek şekilde saklanmalıdır

 Buzdolabında özel et saklama bölümünün olmaması durumunda, çiğ et buzdolabının en alt rafında, pişmiş et buzdolabının en üst rafında saklanmalıdır. Bu şekilde bir saklama, çiğ et suyunun pişmiş et içerisine damlaması sonucunda oluşabilecek tüm riskleri önleyecektir.

Kırmızı et ile beyaz etler birbirine değmeyecek şekilde saklanmalıdır

 Etleri veya kemikleri haşlandıktan sonra et suyunun tamamını kullanmayacaksanız buz kalıbında porsiyonlar halinde dondurabilir, yemek veya çorbalarınıza lezzet vermesi amacıyla kullanabilirsiniz.

Etlerin Soslanması

 Soslama; etleri lezzetlendirmek, sululuğunu ve gevrekliğini artırmak amacıyla yapılır. İsteğe bağlı olarak tatlı veya ekşi, baharatlı, meyve aromalı gibi değişik tatlarda hazırlanabilir. Soslarda tuz olmamalıdır. Tuz, etin suyunu salmasına ve etin pişme sırasında kurumasına neden olur. Tuz piştikten sonra üzerine ilave edilmelidir.